Surse
România a încasat oficial 2,251,481,951 EUR sub formă de granturi, în cadrul cererii de plată nr. 4 din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Anunțul a fost făcut pe 23 iunie 2026 de către Dragoș Pîslaru, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, iar Comisia Europeană a confirmat plata ca fiind a patra tranșă din Mecanismul de redresare și reziliență (MRR).
În total, suma reprezintă o alocare nerambursabilă destinată accelerării reformelor economice și sociale din România, în cadrul programului NextGenerationEU. Suma de 2,25 MILIARDE EUR este parte a eforturilor de redresare post-pandemică, menite să stimuleze competitivitatea, să modernizeze infrastructura publică și să consolideze capacitatea administrației de a gestiona proiecte mari de investiții.
Conform comunicatului CE, aceste fonduri vizează nu doar creșterea economică, ci și îmbunătățiri în domenii-cheie precum gestionarea sustenabilă a pădurilor, decarbonizarea sectorului transporturilor și al energiei, îmbunătățirea administrației fiscale, precum și creșterea sustenabilității sistemelor publice de pensii, deocamdată prin investiții în infrastructura de asistență medicală și echipamente. Deși banii vor curge spre proiecte naționale, impactul la nivel local depinde de implementarea efectivă a reformelor aprobate în cadrul PNRR, iar autoritățile din Constanța sunt așteptate să comunice prioritățile locale direct legate de această tranșă.

