joi, iunie 25, 2026
18.9 C
Constanța

Rogobete trimite Corpul de Control la Spitalul Județean Constanța: scandalul scutirilor de gardă

📷 Sursa imaginii: www.ziuaconstanta.ro (via ziuaconstanta)

Surse

Ministrul Sănătății Alexandru Rogobete a anunțat pe 04/01/2026 trimiterea Corpului de Control la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, după declarația managerului Raluca Ștefan că, pe anumite secții, peste 70% dintre medici au scutire de gardă. Rogobete solicită reevaluarea medicală a scutirilor de gardă de către Comisia de Medicină a Muncii și afirmă că fenomenul este „în afara oricărui cadru normal”.

Ministrul propune o reformă structurală a gărzilor, cu implementare în 2026: un nou sistem cu gardă la domiciliu, gardă de monitorizare şi gardă de urgenţă, plătite diferenţiat, şi analiza posibilităţii de gărzi de 12 ore, opţionale; cadrul legislativ este estimat pentru semestrul I. Managerul Raluca Ştefan susţine deschiderea faţă de măsurile ministerului, subliniind necesitatea reorganizării liniilor de gardă şi a salarizării echitabile pentru retenţia personalului.

Preşedintele CJ Constanţa, Florin Mitroi, salută decizia ca „promptă” şi utilă pentru sănătatea publică. Ancheta ministerială va verifica proporţiile de scutiri, motivele medicale şi eventualele discrepanţe între activitatea din sistemul public şi cel privat, în timp ce dialogul cu sindicatele este anunţat ca parte a soluţiei.

Sursele media citate includ Ziuaconstanta, Ziarul Amprenta şi CTnews; verificările ar putea dura mai multe săptămâni, iar concluziile vor fi publice după finalizarea raportului. ministerial, detaliat, şi publicate

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories