miercuri, iunie 24, 2026
27.9 C
Constanța

Scandalul Spitalului Armonia din Constanța: Autorizație retrasă și demiteri masive

Surse

Scandalul declanșat la Spitalul Privat Armonia din Constanța a luat amploare după ce Ministerul Sănătății a finalizat un raport care arată multiple nereguli administrative. Alexandru Rogobete, Ministrul Sănătății, a subliniat că autorizația de funcționare a fost emisă ilegal între 2009 și 2025, punând în pericol pacienții.

În urma tragediei în care o femeie de 29 de ani a decedat, raportul a evidențiat aprobări emise superficial și decizii ghidate de profit. Autorizația secției ATI și a blocului operator a fost retrasă. Demiterile au început, inclusiv la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, cu șeful secției de Obstetrică-Ginecologie, Vlad Țica, eliberat din funcție.

Raportul de control a fost trimis către DNA și Parchetul General pentru investigare. Conducerea Spitalului Armonia a reacționat afirmând că a demarat corecturile necesare și că va continua să ofere servicii medicale în limite legale.

În paralel, se face schimbarea personalului implicat în atribute administrative necorespunzătoare. Ministrul Rogobete a insistat asupra restabilirii încrederii în sistemul medical și asupra respectării standardelor de siguranță, poziționând această anchetă drept un punct de cotitură în administrarea serviciilor de sănătate din România.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories