miercuri, iunie 24, 2026
25 C
Constanța

Scandalul Nordis: 300 de noi plângeri și prejudiciu masiv de 75 milioane €

Surse

Ancheta asupra scandalului imobiliar Nordis din Constanța a luat amploare, după ce peste 300 de plângeri penale noi au fost depuse recent, ducând totalul la 700. Potrivit DIICOT, prejudiciul se ridică acum la 75 de milioane de euro, bani plătiți de investiții pentru apartamente și camere de hotel care nu au fost finalizate sau livrate.

Administratorii grupului Nordis, inclusiv Nordis Management și Nordis Mamaia, sunt cercetați pentru înșelăciune. Noile acuzații adaugă un prejudiciu de 35,8 milioane de euro. Printre cei vizați se numără fosta deputată Laura Vicol și soțul său, Vladimir Ciorbă, arestați preventiv anterior, dar eliberați ulterior.

Ei sunt cercetați pentru creare de grup infracțional organizat, delapidare și spălare de bani. De asemenea, 850 de persoane au fost recunoscute ca victime.

Ancheta extinsă examinează contractele de vânzare încheiate pentru proiecte nefinalizate, cu avansuri substanțiale de zeci de mii de euro. Procurorii investighează noi acte de înșelăciune și delapidare, făcute sistematic.

Acest caz devine unul dintre cele mai mari scandaluri de fraudă imobiliară din România, reflectând impactul masiv asupra pieței rezidențiale și al sistemului juridic constănțean.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories