joi, iunie 25, 2026
26.2 C
Constanța

Nicușor Dan surprins de protocol la Copenhaga: o nouă gafă diplomatică!

Surse

Președintele Nicușor Dan, aflat într-o vizită oficială la Copenhaga, a fost protagonistul unui nou incident de protocol care atrage atenția internațională. În cadrul unei întâlniri alături de Regele Frederic al X-lea și Regina Maria a Danemarcei, precum și președintele Emmanuel Macron al Franței, Nicușor Dan a ezitat în momentul în care a fost invitat să se fotografieze cu liderii.

După saluturile inițiale, confuzia a fost evidentă până când regina l-a îndemnat să se alăture pentru fotografia oficială. Acest incident vine imediat după o altă gafă similară la Timișoara, în cadrul unei ceremonii de depunere de coroane, unde președintele a fost nevoit să fie redirecționat după ce a vrut să plece prea devreme.

Aceste erori repetate ridică întrebări despre pregătirea în materie de protocol a liderului român. Criticii afirmă că asemenea erori ar putea afecta imaginea internațională a României. Incidentul de la Copenhaga subliniază importanța detaliilor în politica externă și imaginea publică, mai ales când sunt implicați lideri mondiali de anvergură.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories