miercuri, iunie 24, 2026
21.2 C
Constanța

Laura Bobeș câștigă procesul cu Primăria Constanța! Care este următorul pas?

Surse

Laura Bobeș, fosta șefă a Serviciului Resurse Umane din Primăria Constanța, a obținut o victorie importantă împotriva Primăriei Constanța. După mai multe amânări, Tribunalul Constanța a anulat dispoziția nr. 1573 din 10 mai 2024, prin care încetaseră raporturile sale de serviciu.

Instanța a decis că Primăria trebuie să îi plătească toate drepturile salariale cuvenite și cheltuielile de judecată. Hotărârea poate fi atacată la Curtea de Apel în termen de 15 zile. Disputa a început în ianuarie 2024, când au fost constatate acte administrative ce vizau suspendarea din funcție a Laurei Bobeș.

Totul a fost legat de un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DNA, în contextul unui dosar de corupție. Verdictul de astăzi nu este definitiv, dar reprezintă un pas important pentru Bobeș, care a contestat legalitatea măsurilor luate împotriva sa.

Odată cu decizia Tribunalului, atenția se îndreaptă acum către posibila continuare a procesului la Curtea de Apel, instanța de control judiciar. Scena juridică din Constanța rămâne tensionată, cu implicații semnificative pentru administrația locală.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories