joi, iunie 25, 2026
32.6 C
Constanța

Întoarcere spectaculoasă: Fregata „Regina Maria” revine în Constanța după 50 de zile

Surse

Marți, 14 octombrie, la ora 11:00, fregata „Regina Maria” a revenit în portul militar Constanța după o misiune de aproape 50 de zile în cadrul Operației NATO SEA GUARDIAN. Sub comanda comandorului Alexandru Mitel, echipajul de 243 de militari a executat peste 220 de interogări ale navelor comerciale și a parcurs 6.200 de mile marine.

Fregata a acționat ca navă-comandant în Marea Mediterană, împreună cu nava „Vukovar” din Croația. Elicopterul IAR 330 Puma Naval a realizat zboruri pentru monitorizarea traficului maritim. La sosire, echipajul a fost întâmpinat de familii, prieteni și oficiali militari, momentul fiind marcat de emoții și bucurie după aproape două luni pe mare.

Această misiune a subliniat angajamentul României față de securitatea NATO la sud-estul Europei, fiind a opta participare a fregatei la SEA GUARDIAN. Securizarea zonei și monitorizarea traficului au fost esențiale pentru menținerea stabilității maritime.

Această întoarcere simbolizează nu doar schimburile culturale și strategice internaționale, dar și devotamentul continuu al României în cadrul alianței.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories