joi, iunie 25, 2026
19.3 C
Constanța

Explozie devastatoare în Balș: activarea Planului Roșu agită publicul

Surse

O explozie urmată de un incendiu a zguduit un bloc din Balș, ducând la activarea Planului Roșu de Intervenție. Evenimentul a avut loc într-o garsonieră de la etajul trei, unde o butelie GPL a cauzat explozia. 31 de persoane au fost evacuate, dintre care două au suferit arsuri grave și un traumatisme cranio-cerebrale.

Victimele sunt un bărbat de 69 de ani și o femeie de 63 de ani, ambii transportați la Spitalul Județean Slatina. Trei persoane au suferit atacuri de panică. La locul incidentului, au fost mobilizate șase echipaje SMURD și mai multe autospeciale de stingere și descarcerare.

Compania Distrigaz Sud a declarat că butelia nu era conectată la rețeaua de gaze, iar alimentarea cu gaze a fost oprită pentru 49 de clienți. Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat că victimele cu arsuri vor primi îngrijiri la Unitatea de Arși și ar putea fi transferate în străinătate.

Acesta a precizat că Planul Roșu a fost ulterior dezactivat. Explozia subliniază riscurile asociate cu utilizarea buteliilor necunectate corespunzător și necesitatea unor măsuri preventive mai stricte.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories