joi, iunie 25, 2026
30 C
Constanța

Cristina Schipor contestă în instanță demiterea de la DSP Constanța după tragedie

Surse

Cristina Mihaela Schipor, fostul director executiv al DSP Constanța, a contestat demiterea sa de către Ministerul Sănătății, cerând suspendarea ordinului de demitere. Apelul a fost înregistrat pe 10 noiembrie 2025 la Curtea de Apel Constanța, cu primul termen pe 11 decembrie 2025.

Demiterea Cristinei Schipor a urmat unei tragedii la clinica privată Armonia Hospital din Constanța, unde o femeie de 29 de ani a murit după naștere. Raportul Corpului de Control a acuzat DSP Constanța de emiterea necorespunzătoare a autorizațiilor de funcționare.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a criticat acțiunea, subliniind nereguli grave la unitatea medicală și DSP Constanța. Armonia Hospital susține că și-a respectat obligațiile legale, având secția ATI dotată corespunzător.

Cristina Schipor, care câștiga 105.840 lei salariu DSP, afirmă că ordinul de demitere nu a fost motivat corespunzător. Ministerul Sănătății a înaintat rapoartele și Direcției Naționale Anticorupție. Este de așteptat un proces de profil înalt care pune presiune asupra sistemului de sănătate local.

Între timp, unitatea spitalicească va funcționa doar ca ambulatoriu până la remedierea deficiențelor.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories