joi, iunie 25, 2026
26.2 C
Constanța

Spitalul Armonia sancționat drastically: amendă de 30.000 lei și investigații extinse

Surse

Spitalul privat Armonia din Constanța a primit o amendă de 30.000 de lei din partea Inspecției Sanitare de Stat pentru nerespectarea planului de autocontrol referitor la infecțiile nosocomiale. Controlul, efectuat între 10 și 11 octombrie 2025, a dezvăluit că spitalul nu a respectat procedurile interne privind monitorizarea și raportarea infecțiilor.

Raportul a fost prezentat Ministerului Sănătății după tragicul deces al unei tinere mame, care a suferit complicații postnatale. Alexandru Rogobete, ministrul sănătății, a ordonat extinderea verificărilor la nivel național în toate unitățile private, verificând conformitatea cu ordinul MS 1500/2009.

Reprezentanții Armonia au declarat că spitalul este autorizat și colaborează cu DSP pentru analize de autocontrol, fără a impacta calitatea actului medical. Tragedia Mădălinei, o tânără care a murit după naștere, rămâne un subiect sensibil.

Deși amenda vizează doar un aspect administrativ, cazul a generat o reacție amplă pentru garantarea siguranței pacienților în viitor. Spitalul Armonia rămâne deschis colaborației, asigurând transparență totală în raport cu autoritățile.

Această situație subliniază importanța respectării stricte a normelor sanitare, pentru a preveni astfel de incidente grave. Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor în care a avut loc decesul.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories