miercuri, iunie 24, 2026
25 C
Constanța

Comisariatul Rezervației Biosferei Delta Dunării, pe cale de desființare!

Surse

Guvernul României a decis reorganizarea Gărzii Naționale de Mediu (GNM), vizând desființarea Comisariatului Rezervației Biosferei „Delta Dunării”. Această măsură este parte a unui proiect de ordonanță de urgență, care urmărește optimizarea și reducerea cheltuielilor, conform Legii nr. 156/2024 privind măsurile fiscal-bugetare.

În cadrul acestui plan, personalul și atribuțiile Comisariatului vor fi transferate către un compartiment nou înființat în cadrul Comisariatului județean Tulcea. Decizia, care va fi luată în ședința din 18 septembrie 2025 și este inițiată de Premierul Ilie Bolojan, are ca scop eficientizarea activităților de protecție a mediului și sancționarea încălcărilor legislației de mediu.

În plus, comisarii vor avea permisiunea de a folosi mijloace foto-audio-video pentru a documenta potențiale ilegalități, fără consimțământul persoanelor implicate. Această inițiativă a stârnit dezbateri intense cu privire la impactul asupra protecției mediului din Delta Dunării, o zonă de o importanță ecologică deosebită.

Optimizarea cheltuielilor este un obiectiv major, însă criticii avertizează asupra posibilelor repercusiuni negative asupra biodiversității și a aplicării reglementărilor de mediu.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories