joi, iunie 25, 2026
26.2 C
Constanța

Constanța: 56 de vehicule abandonate ridicate de Poliția Locală

Surse

Poliția Locală Constanța a inițiat o acțiune intensivă pentru a elibera domeniul public de vehicule abandonate, urmând prevederile Legii nr. 421/2002. Primarul Vergil Chițac a emis o dispoziție de ridicare a 56 de vehicule, dintre care 45 sunt abandonate și 11 fără stăpân.

Acestea vor fi transportate la parcul auto al municipalității de pe strada Câmpul cu Flori. Proprietarii care doresc să-și recupereze vehiculele trebuie să contacteze Direcția Generală Poliția Locală. Acțiunea urmărește îmbunătățirea aspectului urban și eliminarea riscurilor sanitare.

Poliția Locală încurajează cetățenii să raporteze vehiculele abandonate fie prin apel la numerele de telefon 0241.484205 și 0341.922, fie prin e-mail. Eliberarea locurilor publice va continua conform planificării, pentru a asigura o utilizare eficientă a spațiilor urbane și a reduce focarele de infecție provocate de mașinile neutilizate.

Initiativa este parte a unei campanii de lungă durată, menită să crească siguranța și confortul locuitorilor Constanței.

Hot this week

Container sosit din SUA, descoperit cu ALCOOL nedeclarat în Portul Constanța Sud-Agigea

Un container sosit din Statele Unite ale Americii a...

Consultări la Cotroceni și negocieri pentru formarea unui nou guvern: se conturează un GUVERN MINORITAR

După prăbușirea Guvernului Veștea, președintele Nicușor Dan a demarat...

Topics

Related Articles

Popular Categories